Eibach Pro-Spacer Wheel spacers S90-7-20-022 2x20mm 5x100 Compatible with Seat Cordoba Ibiza
★★★★★ 4.9 81 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.bergen-aesthetics.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Eibach Pro Spacer - Wheel Spacers compatible with Seat CORDOBA Ibiza Width: 2x20mm PCD: 5x100 Centerbore: 57mm System: 7 Eibach Pro-Spacer wheel spacers System 7 give the look and performance of your vehicle the finishing touch. Your vehicle gets a wider, more stable track - quickly and easily.Eibach Pro-Spacer is the ideal combination for use with lowering springs, if the original or aftermarket wheels are missing that last optical "kick". With the Eibach Pro-Spacer installed, the car looks wider and better, as the wheel fills the arch. That’s how the car’s look gets its final touch. By increasing the track width, not only the appearance is improved, but you also achieve an optimized driving behavior combined with higher stability, as the roll of the chassis is influenced in a positive manner.Product advantages:Widen your stance - for better handling and appearanceMade of high-tensile-strength aluminum alloyPerfect fit due to the smallest manufacturing tolerances, resulting in balanced wheel balanceAll applications tested in rigid durability- and fatigue testsHigh-grade corrosion protection through a special coating process (salt spray test according to DIN 50021)Significant weight advantage compared to wheel-spacers made from steelABE or parts certificateAssembly instructions:Disc with a screw systemWith steel bushingWith centering collar (centering nose)Track change from 40 to 60 mm (disc width from 20 to 30 mm)Fastening:a) disc at wheel carrier: by using special fixing boltsb) wheel at disc: by using production (or accessory-wheel-) boltsDelivery with attachment partswith steel threaded bushings including special fixing screws (fastening parts), TÜV-certificate as download
  • Eibach Pro Spacer wheel spacers
  • Compatible with Seat CORDOBA Ibiza
  • 2 x 20mm 5x100
  • Article number: S90-7-20-022
Brand Eibach
Position Outer
Item Weight 4.49 pounds
Manufacturer Eibach
OEM Part Number 0
Item model number 90720022
Product Dimensions 7.2 x 7.2 x 1.97 inches
Manufacturer Part Number S90-7-20-022
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
81 ratings | 33 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (72)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (8)